Jak zadbać o skórę jesienią ?

Nasza skóra podlega ciągłym zmianom. Stan i wygląd skóry jest uzależniony przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia. Wszelkie zaburzenia organizmu znajdują często odbicie w stanie cery. W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu istotną rolę pełnią wielonienasycone wyższe kwasy tłuszczowe (WKT), w tym kwasy omega-3 i omega- 6, przede wszystkim jednak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
Ponieważ organizm ludzki nie posiada odpowiedniego enzymu do syntezy jako niezbędne w codziennej diecie musimy dostarczać: kwas linolowy LA (omega 6) i α – linolenowy ALA (omega 3). Z tych dwóch kwasów możliwa jest synteza pozostałych kwasów tłuszczowych.
Bogate źródła LA to rożne oleje roślinne; słonecznikowy, sojowy, krokoszowy, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, kukurydziany, sezamowy, arachidowy. Kwas α-linolenowy występuje w niewielkich ilościach w nasionach lnu, soi, rzepaku, w orzechach włoskich i kiełkach pszenicy oraz w glonach i fitoplanktonie morskim. EPA i DHA (eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy mogą być syntetyzowane z ALA) są obecne przede wszystkim w tłuszczu ryb (dorsz, sola, makrela, śledź, łosoś).

Niedobory WKT w organizmie występują najczęściej w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych – zbyt małej ilości spożywanych ryb, olejów roślinnych, a zbyt dużych ilościach tłuszczów nasyconych (głównie pochodzenia zwierzęcego). Mogą także występować w wyniku zaburzeń enzymatycznych  (enzym delta-6 desaturaza), w tym w wyniku działania m.in. alkoholu, nikotyny, wysokiego poziomu cholesterolu, promieniowania UV, niedoboru cynku, witaminy C.  Niestety poziom tego enzymu naturalnie obniża się w wyniku starzenia organizmu.

NNKT – dla zdrowia i witalności Twojej skóry

Bariera ochronna, jaką stanowi skóra, utrzymuje równowagę między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym organizmu. Mimo iż jest stosunkowo cienka, jeśli jest zdrowa, doskonale spełnia swoje funkcje ochronne.  Jest to możliwe dzięki szczególnej budowie warstwy rogowej naskórka – jej zewnętrznej warstwy.
Strukturę warstwy rogowej skory przyrównuje się do „ceglanego muru”, gdzie rolę „cegieł” pełnią keratynocyty (komórki skóry), natomiast kompleksy lipidów odpowiadają „zaprawie murarskiej” i składają się z ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych, steroli oraz fosfolipidów i skwalenu. 
Deficyt kwasu linolowego i α-linolenowego wiąże się z objawami suchej skóry. Objawami są: odczucie szorstkości i napięcia skóry, rogowacenie naskórka, złuszczenie aż po drobne pęknięcia. Sucha skóra zmniejsza naturalną odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne oraz pogłębia i przyspiesza powstawanie zmarszczek. 

W okresie jesienno – zimowym odpowiednia ochrona skóry ma szczególne znaczenie, ponieważ warunki pogodowe, ogrzewanie oraz klimatyzacja w pomieszczeniach przyspieszają ucieczkę wody ze skóry.

Zatem - jak dbać o zdrową i promienną skórę ?

Jako profilaktykę zdrowotną oraz anti-ageing skóry należy zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyków i stosować do pielęgnacji preparaty zawierające oleje roślinne (źródło NNKT) oraz antyoksydanty.
Kwas linolowy zawarty w kosmetykach aplikowany bezpośrednio na skórę szybko się wchłania i głęboko penetruje w warstwy naskórka. Doskonałym źródłem antyoksydantów są ekstrakty roślinne zawarte w liniach kosmetycznych Thalgo i Purlés – wykorzystanych w Gabinecie.

W ESTETICA Gabinet kosmetologii zwracam uwagę na profilaktykę zdrowotną skóry oraz na uzasadnioną suplementację kwasów omega-3 i omega-6 (w tym różne oleje stosowane w przyrządzaniu posiłków) szczególnie w okresie jesienno – zimowym.

Serdecznie zapraszam
Weronika Eysymont
personal coach – kosmetologia

Jak zadbać o skórę jesienią ?

Dlaczego ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym jest tak ważna dla jej wyglądu i zdrowia?

Dlaczego ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym jest tak ważna dla jej wyglądu i zdrowia? ...
Czytaj Dalej

Thalgo SUKCES ROKU 2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż nasza wiodąca profesjonalna marka wykorzystywana do zabiegów kosmetologii pielęgnacyjnej ...
Czytaj Dalej

Mesoestetic Perły Dermatologii Estetycznej 2018

Mamy przyjemność ogłosić, że w tegorocznej edycji konkursu  Perły Dermatologii Estetycznej 2018  zostały zgłoszone i ...
Czytaj Dalej

Jak skutecznie zapobiegać starzeniu skóry?

Odwodnienie i suchość skóry są jednym z kluczowych problemów skóry po 35 r.ż. Suchość skóry ...
Czytaj Dalej
Loading...
Przewiń do góry