Nasza skóra podlega ciągłym zmianom. Stan i wygląd skóry jest uzależniony przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia. Wszelkie zaburzenia organizmu znajdują często odbicie w stanie cery. W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu istotną rolę pełnią wielonienasycone wyższe kwasy tłuszczowe (WKT), w tym kwasy omega-3 i omega- 6, przede wszystkim jednak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
Ponieważ organizm ludzki nie posiada odpowiedniego enzymu do syntezy jako niezbędne w codziennej diecie musimy dostarczać: kwas linolowy LA (omega 6) i α – linolenowy ALA (omega 3). Z tych dwóch kwasów możliwa jest synteza pozostałych kwasów tłuszczowych.
Bogate źródła LA to rożne oleje roślinne; słonecznikowy, sojowy, krokoszowy, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, kukurydziany, sezamowy, arachidowy. Kwas α-linolenowy występuje w niewielkich ilościach w nasionach lnu, soi, rzepaku, w orzechach włoskich i kiełkach pszenicy oraz w glonach i fitoplanktonie morskim. EPA i DHA (eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy mogą być syntetyzowane z ALA) są obecne przede wszystkim w tłuszczu ryb (dorsz, sola, makrela, śledź, łosoś).
Niedobory WKT w organizmie występują najczęściej w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych – zbyt małej ilości spożywanych ryb, olejów roślinnych, a zbyt dużych ilościach tłuszczów nasyconych (głównie pochodzenia zwierzęcego). Mogą także występować w wyniku zaburzeń enzymatycznych (enzym delta-6 desaturaza), w tym w wyniku działania m.in. alkoholu, nikotyny, wysokiego poziomu cholesterolu, promieniowania UV, niedoboru cynku, witaminy C. Niestety poziom tego enzymu naturalnie obniża się w wyniku starzenia organizmu.

NNKT – dla zdrowia i witalności Twojej skóry
Bariera ochronna, jaką stanowi skóra, utrzymuje równowagę między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym organizmu. Mimo iż jest stosunkowo cienka, jeśli jest zdrowa, doskonale spełnia swoje funkcje ochronne. Jest to możliwe dzięki szczególnej budowie warstwy rogowej naskórka – jej zewnętrznej warstwy.
Strukturę warstwy rogowej skory przyrównuje się do „ceglanego muru”, gdzie rolę „cegieł” pełnią keratynocyty (komórki skóry), natomiast kompleksy lipidów odpowiadają „zaprawie murarskiej” i składają się z ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych, steroli oraz fosfolipidów i skwalenu.
Deficyt kwasu linolowego i α-linolenowego wiąże się z objawami suchej skóry. Objawami są: odczucie szorstkości i napięcia skóry, rogowacenie naskórka, złuszczenie aż po drobne pęknięcia. Sucha skóra zmniejsza naturalną odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne oraz pogłębia i przyspiesza powstawanie zmarszczek.
W okresie jesienno – zimowym odpowiednia ochrona skóry ma szczególne znaczenie, ponieważ warunki pogodowe, ogrzewanie oraz klimatyzacja w pomieszczeniach przyspieszają ucieczkę wody ze skóry.
Zatem - jak dbać o zdrową i promienną skórę ?
Jako profilaktykę zdrowotną oraz anti-ageing skóry należy zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyków i stosować do pielęgnacji preparaty zawierające oleje roślinne (źródło NNKT) oraz antyoksydanty.
Kwas linolowy zawarty w kosmetykach aplikowany bezpośrednio na skórę szybko się wchłania i głęboko penetruje w warstwy naskórka. Doskonałym źródłem antyoksydantów są ekstrakty roślinne zawarte w liniach kosmetycznych Thalgo i Purlés – wykorzystanych w Gabinecie.
W ESTETICA Gabinet kosmetologii zwracam uwagę na profilaktykę zdrowotną skóry oraz na uzasadnioną suplementację kwasów omega-3 i omega-6 (w tym różne oleje stosowane w przyrządzaniu posiłków) szczególnie w okresie jesienno – zimowym.
Serdecznie zapraszam
Weronika Eysymont
personal coach – kosmetologia
