Dlaczego ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym jest tak ważna dla jej wyglądu i zdrowia?
Na początek kilka podstawowych informacji.
Rodzaje promieniowania słonecznego:

UVB – dociera do zewnętrznej warstwy naskórka. Odpowiada za powstawanie opalenizny lecz także za oparzenia słoneczne oraz rumień, a także transformację nowotworową komórek skóry.
UVA -przenika do skóry właściwej. Odpowiada za przedwczesne starzenie skóry, zaburzenia pigmentacji, mutacje DNA i rozwój nowotworów skóry.
VISIBLE LIGHT (VL) – światło widzialne o długości fali 400 – 700 nm. Negatywny wpływ ma zakres Blue Light o długości fali 400-500 nm, którego źródłem są m.in. ekrany urządzeń elektronicznych (laptop, monitory, ostre oświetlenie). Ten zakres osłabia naskórkową barierę ochronną skóry, dociera do tkanki podskórnej i uszkadza komórki lipidowe i białka oraz wywołuje stres oksydacyjny. Negatywne skutki działania VL na skórę widoczne są w długim okresie czasu – przyczynia się ono do powstawania przebarwień i odbarwień (skóra pstra) oraz przyspiesza starzenie się skóry uszkadzając jej strukturalne elementy. Powoduje także rumień, pokrzywkę oraz przyczynia się do powstania porfirii.
IR – promieniowanie podczerwone dociera do głębokich warstw skóry. Powoduje fotostarzenie skóry, degradację włókien kolagenu i elastyny oraz powstawanie odczynów cieplnych i reakcji zapalnych.
Negatywne skutki działania promieniowania UV na skórę to zwiększony tzw. Stres oksydacyjny. Jest to wzrost produkcji wolnych rodników lub spadek aktywności antyoksydacyjnej prowadzący do zachwiania równowagi pomiędzy wytwarzaniem a neutralizacją wolnych rodników. Wolne rodniki powstają jako „produkt uboczny” zarówno fizjologicznych reakcji, jak i wywołanych przez zewnętrzne i wewnętrzne czynniki, którymi są: promieniowanie UV (większa jego ilość dociera do ziemi naszej szerokości geograficznej w okresie wiosna – lato). Wolne rodniki utleniają lipidy błon komórkowych skóry – niszcząc ich integralność i zaburzając pełnione funkcje. Działają destrukcyjnie na białka strukturalne, zwłaszcza kolagen oraz białka enzymatyczne – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Włókna kolagenu, którego gęsta i silna siatka uszczelnia i wzmacnia skórę, stają się znacznie osłabione i chaotycznie ułożone, a jego synteza jest zaburzona – w wyniku czego następuje szybsze starzenie skóry, nasilenie powstawania zmarszczek, powstają przebarwienia pigmentacyjne, utrata sprężystości, elastyczności oraz właściwego poziomu nawodnienia.
Najistotniejszym skutkiem stresu oksydacyjnego jest uszkodzenie DNA komórkowego – będące przyczyną nie tylko bezpośredniego starzenia skóry, ale osłabienia ochrony immunologicznej i zwiększenie ryzyka powstawania nowotworów.
Dlatego tak ważna jest ochrona skóry – mająca na celu zarówno ochronę jej zdrowia, tym samym – jej młodości i urody.
Nowoczesne preparaty przeciwsłoneczne zawierają filtry fizyczne i chemiczne, systemy wzmacniające działania filtrów, antyoksydanty, które neutralizują wpływ odczynów cieplnych i stanów zapalnych oraz nadprodukcji wolnych rodników. Dobrej jakości preparaty zawierają także aktywne składniki, które łagodzą podrażnienia, wzmacniają funkcje barierowe skóry oraz przyspieszają proces odnowy biologicznej naskórka. Zaleca się, aby preparaty pielęgnacyjne lub makijażowe przez cały rok zawierały składnik ochrony przeciwsłonecznej SPF od 25. (zdjęcie AOX preła dermatologii lub i / melan 130 perła)
W okresie wiosenno – letnim zaleca się pełną ochronę skóry twarzy w celu redukcji wzmacniającego wpływu promieniowania UVA i UVB na procesy starzenia. Skóry z tendencją do przebarwień lub trakcie kuracji kosmetologicznych lub dermatologicznych powinny być objęte zalecaną całkowitą ochroną przeciwsłoneczną przez cały rok filtrami SPF UVA, UVB i IR 50.
Obecnie dostępne są preparaty w formie mgiełki , która sprawia, że produkt jest wygodny w aplikacji (można stosować podczas długiego dnia pracy – bezpośrednio na makijaż) i nie pozostawia widocznego efektu pobielonej skóry.
Stosowanie pełnej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB oznacza ochronę przed promieniowaniem niezbędnym do fotokonwersji (przemiany pod wpływem promieniowania słonecznego) witaminy D3 z 7-DHC obecnej w naszej skórze.
Należy jednak pamiętać, iż nie jest możliwa całkowita blokada na stałe przenikania UVB w głąb skóry, a fotostymulacja 7-dehydrocholesterolu (7-DHC) ma nieustannie miejsce. Badania wskazują, iż już 15 minutowa (poza godzinami 11-15) ekspozycja powierzchni ciała porównywalnej do powierzchni odkrytych przedramion zaspokaja potrzeby organizmu na biodostępność witaminy D3 (przy zachowaniu warunków prawidłowej przemiany materii).
Mając na uwadze profilaktykę antystarzeniowa skóry optymalnie jest chronić twarz i skórę ciała zalecanymi preparatami, unikać przebywania na słońcu w godzinach 11-15 oraz poddawać skórę zabiegom anty-oksydacyjnym oraz w zależności od jej aktualnych potrzeb zabiegom regenerującym i nawilżającym.
Zapewni to właściwą pielęgnację i niezbędną ochronę antyoksydacyjną skóry oraz możliwość korzystania z uroków lata, które właśnie pięknie się zaczyna.