Coraz więcej świadomych mam poszukuje bezpiecznych i zdrowych kosmetyków do pielęgnacji skóry swojego dziecka. Niestety, badania wykazują, iż choroby skóry coraz wcześniej i częściej występują już w okresie niemowlęcym, dlatego wiele mam musi wybierać specjalne produkty pielęgnacyjne, które będą wspierać proces leczenia zaburzeń w obrębie skóry dziecka.
Skóra małego dziecka różni się od skóry dorosłego
Skóra noworodka w odróżnieniu od skóry dorosłej osoby nie posiada wykształconej bariery skórnej, zawiera mniej barwnika melaniny, posiada mniej gruczołów łojowych, układ odpornościowy skóry nie jest w pełni wyspecjalizowany. Skutkiem tego jest wielokrotnie słabsza ochrona przed naturalną utratą wody przez skórę, co zwiększa jej podatność na suchość i podrażnienia. Mniejsza zawartość melaniny w skórze to niewykształcona ochrona przed negatywnym wpływem promieniowania UV (m.in. zwiększa to ryzyko czerniaka w późniejszych latach życia). Tzw. stosunek powierzchni skóry do masy ciała jest 2,5 razy większy u niemowlęcia niż u dorosłej osoby, jest to czynnikiem większego ryzyka toksyczności i podrażnień spowodowanych składnikami zawartymi w kosmetykach i wchłanianych przez skórę.
Skóra niemowlęcia jest wrażliwsza na zmiany jej odczynu pH spowodowanymi procesami metabolicznymi zachodzącymi w organizmie dziecka dlatego tak ważna jest pielęgnacja kosmetykami pozbawionych działania drażniącego i alergizującego o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania m.in. przez Instytut Matki i Dziecka, Państwowy Zakład Higieny lub Centrum Zdrowia Dziecka.
Jakie kosmetyki są bezpieczne ?
Kosmetyki dla małych dzieci powinny zawierać substancje pielęgnacyjne nie naruszające równowagi płaszcza wodno-lipidowego. Do mycia i pielęgnacji należy unikać produktów z zawartością mydła, SLS, kwasu salicylowego (tylko określone wskazania), zabroniony jest formaldehyd i donory HCHO. Jako substancje pielęgnujące zalecane są pochodzenia naturalnego: lecytyna, lanolina, wosk pszczeli (przy braku uczuleń na produkty pszczele), cholesterol, saponiny, pochodne protein, aminokwasów, cukry: estry sorbitanu, sacharozy z kwasami tłuszczowymi laurylowym, palmitynowym lub stearynowym. Jako bezpieczne konserwanty w dopuszczalnych niskich stężeniach są zalecane są m.in. sole i estry kwasu benzoesowego, kwasu sorbowego, alkoholu benzylowego, antyoksydanty: witamina A, witamina E. Jako pielęgnacyjne substancje aktywne szczególnie cenne będą bio-oleje z nasion wiesiołka, lnu, ogórecznika, słonecznika, olej jojoba, konopny, zawierające m.in. witaminy A i E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wzmacniające ochronną funkcję skóry oraz zapewniając jej bardzo dobre nawilżenie.
Do mycia małego dziecka powinno stosować się łagodne tenzydy oraz niejonowe środki powierzchniowo czynne, jak sulfobursztyniany, pochodne betainy, zalecany wyciąg z owsa, lipy, dodatek bio-olejów, olowy z oliwek będzie nawilżać i wzmacniać barierę skórną.
Substancje aktywne w pielęgnacji skóry dziecka
Przy podrażnionej skórze, w tym okolicy pieluszkowej, zalecane są aktywne składniki łagodzące m.in.: bisabolol, chamazulen z rumianku, krwawnika, prowitamina B5, ekstrakty roślinne z aloesu, oczaru wirginijskiego, ziele świetlika, nagietka. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ciała i w okresie nasłonecznienia (od marca do października) powinny zawierać bezpieczne filtry fizyczne UVA i UVB takie jak: tlenek cynku, di tlenek tytanu.

W przypadku chorób skórnych należy szczególnie dbać o właściwą pielęgnację skóry dziecka w okresie remisji choroby. Warto wówczas zasięgnąć konsultacji specjalisty – kosmetologa, który wskaże bezpieczne składniki w stosowanych kosmetykach.