PEDICURE
Okres ciąży wiąże się ze znacznymi zmianami m.in. hormonalnymi, fizjologicznym oraz w biomechanice narządu ruchu u kobiety. Zmiany hormonalne i histologiczne dotyczące tkanek miękkich i skóry, przyrost wagi ciała wraz ze zmianą środka ciężkości na przodostopie i I palec przyczyniają się do zwiększenia częstotliwości występowania dolegliwości w obrębie stóp (grzybice, ból stóp) oraz m.in. problemu wrastającego paznokcia, także u tych kobiet, u których wcześniej on nie występował.
PEDICURE KOSMETOLOGICZNY
Pielęgnacja i profilaktyka
Pedicure kosmetologiczny jest wykonywany w celu oczyszczenia i prawidłowej pielęgnacji skóry i paznokci stóp. Do zabiegu wykorzystywane są sterylne narzędzia, tj. cążki, kopytka, pilniki, itp. Zastosowanie frezarki ma na celu usunięcie zrogowaciałego naskórka z podeszwowej części stóp oraz palców. Zabieg obejmuje skróceniem, oczyszczeniem i nadaniem prawidłowego kształtu paznokciom oraz wg życzenia Klientki – malowanie paznokci lakierem OPI.
ZABIEGI PODOLOGICZNE
Pedicure leczniczy w ciąży
Podstawowy pedicure podologiczny jest zabiegiem leczniczo-pielęgnacyjnym dla stóp zdrowych, jak i ze zmianami na wczesnym etapie problemu pękających pięt lub modzeli.
Na konsultacji dokonana jest ocena stanu stopy i paznokci, wyłonieniu ewentualnych nieprawidłowości i dysfunkcji oraz eliminacji błędów pielęgnacyjnych (częste nieprawidłowe skracanie paznokci) i zagrożeń, jak np. zmiana wyglądu płytki paznokciowej, przebarwienia. Konsultacja jest niezbędna, aby ustalić plan zabiegu lub leczenia.
Na przebieg podstawowego zabiegu pedicure podologicznego składa się skrócenie i opiłowanie paznokci, wygładzenie płytki, standardowe oczyszczenie wałów okołopaznokciowych, minimalizacja zrogowaceń oraz stwardnień w miejscach szczególnie narażonych na ucisk czy tarcie tj. pięty, krawędzie stopy, palucha, wdrożenie ewentualnej profilaktyki wrastających paznokci (np. tamponada).
Zabieg zawiera pielęgnacyjny peeling stóp oraz dobór specjalistycznych kosmetyków indywidualnie dopasowanych do potrzeb skóry stóp. (przeciwzapalne, nawilżające, zmiękczające zrogowacenia, itd.)
W celu utrzymania dobrego stanu stóp zaleca się wykonywanie pedicure podologicznego co 3-5 tygodni.
Systematyczność pozwala na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji stóp i paznokci oraz ułatwia wyeliminowanie w odpowiednim czasie zagrożeń szczególnie – na ryzyko grzybic paznokci (zmiana w florze fizjologicznej skóry w okresie ciąży) lub innych nieprawidłowości m.in. wrastających paznokci.
Wrastające paznokcie
Wrastający paznokieć powoduje stan zapalny wału paznokciowego, któremu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i ból, w zaawansowanych przypadkach – hipergranulacja. Szybka reakcja pozwoli uniknąć większego bólu i długiego leczenia.
Konsultacja ze specjalistą zalecana jest na najwcześniejszym etapie – gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy – ból, uczucie kłucia w obrębie paznokcia lub gdy wał paznokciowy jest nietypowo zaczerwieniony, a skóra na brzegach paznokcia wydaje się cieplejsza lub wilgotna. Objawy same nie same ustąpią – nieuchronnie prowadzi to do powstania stanu zapalnego, wydzieliny ropnej i przedłużonego procesu leczenia oraz nieuchronnie – większego bólu.
Odpowiednie oczyszczanie wałów paznokci, tamponowanie, dbałość o prawidłowe obuwie oraz regularne zabiegi u kosmetologa mogą skutecznie zapobiegać problemowi wrastających paznokci
Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu stanu paznokci planuje odpowiednią terapię, która zazwyczaj składa się z:
- oczyszczenia wałów zmienionego chorobowo miejsca
- prawidłowego obcięcia paznokci
- założenia tamponady
- doboru kosmetyków leczniczych
Po założeniu tamponady, niezbędne są systematyczne wizyty w celu wymiany tamponady i kontroli postępów terapii.
Odciski, modzele i nagniotki
Odciski, modzele i nagniotki to jedne z częstszych dolegliwości, które dotyczą stóp w okresie ciąży. Nie tylko obniżają estetykę stóp, są często przyczyną ucisku lub bólu.
Bolesne nagniotki
W miejscach, w których skóra jest uciskana przez obuwie – najczęściej na palcach i piętach – naskórek nie złuszcza się tak jak gdzie indziej i powstają bolesne zgrubienia – nagniotki.
Kosmetolog – podolog dobiera odpowiednie narzędzia i sposób wykonania zabiegu oraz ustala dalszy plan postępowania.
Tamponada
W początkowej fazie wrastania paznokcia lub przy paznokciach bardzo miękkich do ich wyprowadzenia z wałów często wystarczającym zabiegiem jest regularne zakładanie tamponady. Jest to mały opatrunek ze specjalnego materiału, nasączony preparatem dezynfekcyjnym. Jego zadaniem jest odseparowanie twardej płytki paznokcia od tkanek, w które paznokieć się wbija. Opatrunki takie, po instruktażu udzielonym w gabinecie kosmetologii lub podologicznym, można wymieniać samemu w domu. Metoda ta jest bezbolesna i bezproblemowa, ale skuteczna jedynie przy szybkiej reakcji na pojawienie się pierwszych symptomów wrastania paznokci. Tamponady są też stosowane jako profilaktyka wrastania w przypadku paznokci rurkowatych, przy mechanicznym uszkodzeniu płytki lub podczas odrastania paznokcia po zabiegu chirurgicznym. Tamponada jest bardzo często wykorzystywana w terapii wrastających paznokci u małych dzieci, których płytka paznokcia jest na tyle miękka, że ta metoda sprawdza się doskonale.
Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
- Unikaj ciasnego, zawężającego się i niewygodnego obuwia.
- Prawidłowo skracaj paznokcie. Zawsze prosto z lekkim zaokrągleniem bocznych krawędzi. Nie obcinaj ich zbyt krótko i nie zostawiaj szpiczastych zakończeń paznokci.
- Optymalnym rozwiązaniem jest odbyć wizytę o kosmetologa lub podologa, który wykona zabieg i udzieli instrukcji prawidłowego obcinania paznokci.
- W przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości związanych z wrastaniem paznokcia udaj się niezwłocznie do kosmetologa lub podologa.
- Wczesna profilaktyka jest mniej bolesna i mniej kosztowna niż późniejsze leczenie.