Zabiegi pedicure

Pedicure

Zabieg pedicure jest profesjonalnym profilaktycznym zabiegiem pielęgnacyjno-estetycznym dla ogólnie zdrowych stóp.
Pedicure wykonywany jest w celu oczyszczenia martwej, zrogowaciałej skóry, prawidłowego oczyszczenia płytki paznokci, obcięcia do właściwego kształtu oraz pielęgnacja skóry stóp stóp z opcją estetycznego pomalowania paznokci.
Stopy każdego dnia wykonują intensywną pracę balansując pracę całego ciała. Dbałość o zdrowie oraz estetykę stóp, z dobrze dobranymi kosmetykami zapewnia prawidłową kondycję skóry i paznokci, pozwala szybko wychwycić nieprawidłowości oraz daje poczucie komfortu i zadowolenia z wyglądu zadbanych stóp. 
Podczas zabiegu wykorzystywane są wysterylizowane narzędzia wielorazowego użytku, jak np. cążki, kopytka, sondy oraz inne jednorazowe akcesoria np. pilniki, kapturki przy frezowaniu skóry stóp, itp. Zastosowanie frezarki z regulowaną prędkością obrotów frezu ma na celu usunięcie zrogowaciałego naskórka z podeszwowej części stóp, pięt oraz nagromadzonego martwego naskórka na palcach. Odżywczy peeling skóry stóp połączony z masażem stóp eliminuje napięcia w obrębie stóp, rozluźnia napięte mięśnie i poprawia krążenie o obrębie stopy, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona.
Zabieg obejmuje skrócenie, oczyszczenie i nadanie prawidłowego kształtu paznokciom z opcją malowania paznokci lakierami o przedłużonej trwałości,  podkreślający wypielęgnowane stopy.

Zabiegi podologiczne

Kiedy udać się na pedicure leczniczy?

Problemy skórne i paznokci w obrębie stóp

Podstawowy pedicure leczniczy  wykonywany w gabinecie jest zabiegiem leczniczo-profilaktycznym dla stóp ze zmianami na wczesnym etapie takimi jak: wrastający paznokieć, nadmierne rogowacenie skóry pięt, modzele lub nagniotki (tzw. odciski).

Zabieg polega na dokładnej ocenie stanu skóry stóp i paznokci, wyłonieniu ewentualnych nieprawidłowości, potencjalnych zagrożeń, w tym. nietypową zmianę koloru lub wyglądu paznokci bądź, korekcie błędnych nawyków pielęgnacyjnych (lub ich braku), np. nieprawidłowego skracania paznokci. Konsultacja jest niezbędna, aby ustalić plan zabiegu lub leczenia z zastosowaniem określonych metod.

Na przebieg podstawowego zabiegu składa się skrócenie i opiłowanie paznokci, oczyszczenie i wygładzenie płytki, standardowe oczyszczenie wałów okołopaznokciowych, usunięcie zrogowaceń oraz stwardnień w miejscach szczególnie narażonych na ucisk i tarcie tj. pięty, krawędzie stopy, palucha, co zapobiega powstawaniu modzeli lub nagniotków. W przypadku wczesnego etapu wrastającego paznokcia kosmetolog dokonuje odbarczenia wałów około paznokciowych przy pomocy tamponady.

W przypadku stwierdzonych nieprawidłowego stanu skóry, proponowany jest dobór specjalistycznych kosmetyków indywidualnie dopasowanych do potrzeb pacjenta (przeciwzapalne, nawilżające, zmiękczające zrogowacenia itd.) lub skierowanie do leczenia do specjalisty, np.lekarza, jeśli istnieje podejrzenie o chorobę dermatologiczną.

W celu utrzymania dobrego stanu stóp zaleca się wykonywanie pedicure podologicznego co 3-5 tygodni – w zależności od stwierdzonego stanu lub problemu.  Systematyczność pozwala na zachowanie w dobrej kondycji stopy oraz ułatwia wyeliminowanie w odpowiednim czasie zagrożeń, szczególnie u osób podatnych na dolegliwości typu modzele, nagniotki wrastające paznokcie.

Wrastające paznokcie

Przyczyny powstawania wrastających paznokci

Wrastanie paznokci to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się klienci do gabinetu kosmetologii. Dyskomfort, ból i obrzęk towarzyszące wrastającym paznokciom uniemożliwiają normalne funkcjonowanie stopy.

Wrastający paznokieć definiujemy, kiedy płytka paznokciowa ulega zakrzywieniu i wrasta w wały okołopaznokciowe. Zazwyczaj problem dotyczy dużego palca stopy, którego paznokieć jest twardy i gruby, a przez to najsilniej wbija się w naskórek. Na częstotliwość i ryzyko występowania wrastających paznokci ma wiele czynników, m.in. stan zdrowia i fizjologiczny (cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne, okres ciąży), styl pracy i życia (praca stojąca, fizyczna, noszenie obcisłych butów, na wysokim obcasie, uprawiana aktywność fizyczna), nieprawidłowa pielęgnacja stóp.

Wrastający paznokieć powoduje stan zapalny wału paznokciowego, któremu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i ból, w zaawansowanych przypadkach – hipergranulacja. Na tym etapie bolesność jest tak duża, że niemal uniemożliwia chodzenie i normalne funkcjonowanie. Szybka reakcja pozwoli uniknąć większego bólu i długiego leczenia.

Konsultacja ze specjalistą zalecana jest na najwcześniejszym etapie –  gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy – ból, uczucie kłucia w obrębie paznokcia lub gdy wał paznokciowy jest nietypowo zaczerwieniony, a skóra na brzegach paznokcia wydaje się cieplejsza lub wilgotna. Objawy same nie same ustąpią –  nieuchronnie prowadzi to do powstania stanu zapalnego, wydzieliny ropnej i przedłużonego procesu leczenia oraz nieuchronnie – większego bólu.

Jakie zabiegi są zalecane?

Wrastanie paznokcia nie jest już dzisiaj wskazaniem do jego usunięcia.

Odpowiednie zaopatrzenie zmienionego zapalnie miejsca i założenie klamry pozwala rozwiązać problem bez bardzo inwazyjnego zabiegu, jakim jest chirurgiczne usunięcie paznokcia.

Zabiegi na wrastający paznokieć

Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu stanu paznokci planuje odpowiednią terapię, która zazwyczaj składa się z:

 • oczyszczenia zmienionego chorobowo miejsca
 • założenia tamponady
 • podjęcie terapii – klamrą ortonyksyjną lub tytanową
 • edukacji klienta o zasadach profilaktyki oraz doboru kosmetyków leczniczych

Przy wrastających paznokciach stosuje się m.in. kosmetyki z zawartością kolagenu, gliceryny, witaminy A, olejku z drzewa herbacianego, rozmarynu, triclosanu, działających przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, przyspieszające proces gojenia.

Tamponada

W początkowej fazie wrastania paznokcia lub przy paznokciach bardzo miękkich do ich wyprowadzenia z wałów często wystarczającym zabiegiem jest regularne zakładanie tamponady.

TAMPONADA jest to mały opatrunek  ze specjalnego materiału, nasączony preparatem dezynfekcyjno-leczniczym. Jego zadaniem jest odseparowanie twardej płytki paznokcia od tkanek, w które paznokieć się wbija oraz wyleczenie stanu zapalnego. Opatrunki takie, po instruktażu udzielonym przez terapeutę, można wymieniać samemu w domu. Metoda ta jest bezbolesna i bezproblemowa, ale skuteczna jedynie przy szybkiej reakcji na pojawienie się pierwszych symptomów wrastania paznokci. Tamponady są też stosowane jako profilaktyka wrastania w przypadku paznokci rurkowatych, przy mechanicznym uszkodzeniu płytki lub podczas odrastania paznokcia po zabiegu chirurgicznym. Tamponada jest bardzo często wykorzystywana w terapii wrastających paznokci u małych dzieci, których płytka paznokcia jest na tyle miękka, że ta metoda sprawdza się doskonale.

Modzele, bolesne odciski, brodawki

Odciski, modzele i nagniotki to jedne z częstszych dolegliwości, które dotyczą stóp. Obniżają estetykę stóp, a przede wszystkim są często przyczyną bólu. Przyczyny upatruje się w niewłaściwej pielęgnacji stóp, ich codziennemu obciążeniu oraz nieprawidłowości zdrowotnych

W miejscach, w których skóra jest uciskana przez obuwie – najczęściej na palcach i piętach – naskórek nie złuszcza się prawidłowo i powstają bolesne zgrubienia – nagniotki. Są one bardziej odgraniczone od reszty skóry niż modzele – mają postać twardych stożków, zakończonych „korzeniem” – silnie zrogowaciałym naskórkiem w głąb skóry. Taki twardy rdzeń z uciskiem na struktury głębsze, nawet do kości jest przyczyna silnego bólu.

Usuwanie modzeli oraz innych hiperkeratoz polega na zdezynfekowaniu zmiany, zaaplikowaniu preparatu zmiękczającego oraz usunięcie za pomocą wysterylizowanych (jałowych), jednorazowych narzędzi zrogowaciałego naskórka.  Po zabiegu usuwania aplikowane są preparaty usprawniających regenerację naskórka oraz  odpowiednio dopasowane odciążenia leczonego obszaru.

Osoby, które, ze względu na charakter pracy, stan zdrowotny, bądź  predyspozycje genetyczne lub inne powinny regularnie wykonywać zabiegi profilaktyczne, wg planu ustalonego z kosmetologiem – podologiem w celu redukcji powstających zmian i dolegliwości. 

Profilaktyka wrastających paznokci, modzeli, nagniotków

 • Unikaj ciasnego, zawężającego się i niewygodnego obuwia.
 • Prawidłowo skracaj paznokcie. Zawsze prosto z lekkim zaokrągleniem bocznych krawędzi. Nie obcinaj ich zbyt krótko i nie zostawiaj szpiczastych zakończeń paznokci.
 • Optymalnym rozwiązaniem jest odbyć wizytę o kosmetologa – podologa, który wykona zabieg i udzieli instrukcji prawidłowego obcinania paznokci.
 • Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. W szczególności dotyczy to miejsc przy wale paznokciowym.
 • Należy korygować deformacje palców i stóp. Może być konieczne założenie odpowiednich odciążeń i ortez, którymi zajmuje się podolog lub technik ortopedii.
 • W przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości związanych z wrastaniem paznokcia udaj się niezwłocznie do podologa.
 • Wczesna profilaktyka jest mniej bolesna i mniej kosztowna niż późniejsze leczenie.
Przewiń do góry