Odżywianie a Twoja skóra

Jaki wpływ ma sposób odżywiania na kondycję i proces starzenia się skóry?

Ogólnie wiemy, że sposób odżywiania wpływa na kondycję i wygląd skóry. Liczne badania naukowe wskazują, iż stan odżywienia organizmu w niezbędne składniki odżywcze i prawidłowa dieta wyraźnie wpływa na parametry skóry takie jak: zmarszczki (w największym stopniu), pory skórne, przebarwienia i nawilżenie skóry.

Stwierdzono, że kobiety pijące zbyt mało płynów mają szersze zmarszczki, więcej przebarwień skory i nieco większe pory. Nadmierne spożycie cukrów odpowiada za 40-50% symptomów starzenia skóry, głównie utratę jędrności, powstawanie zmarszczek i przebarwień, natomiast nadużywanie soli powiększa zmarszczki, naczynka, pory i wielkość przebarwień.

Jednym z przejawów starzenia się jest utrata wody, której zawartość w skórze dojrzałej spada nawet do 55%. Dobowe zapotrzebowanie na wodę dorosłego
człowieka wynosi od 25 do 35 ml na kilogram masy ciała w zależności od aktywności fizycznej, temperatury, wilgotności powietrza, rodzaju pożywienia.

β-karoten – prowitamina witaminy A, to sprzymierzeniec skóry – wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne i fotoprotekcyjne, szczególnie w połączeniu z witaminą E. Beta karoten znajdziemy m.in. w batatach, marchewce, papryce, szpinaku, jarmużu, dyni, kapuście chińskiej, morelach  i śliwkach. Niedobór tej witaminy przyczynia się do stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, suchości skóry, utraty elastyczności  oraz powstawania przebarwień.

Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, a zwłaszcza omega-3 (tzw. NNKT) jest kluczowa w zachowaniu elastyczności błon międzykomórkowych w barierze skórnej. NNKT chronią przed fotostarzeniem skóry, zmniejszają podatność na oparzenia słoneczne, oraz przyspieszają gojenie ran. NNKT znajdujemy w rybach, produktach pochodzenia morskiego oraz w olejach takich jak: lniany, rzepakowy, słonecznikowy, z krokosza, wiesiołka, awokado. Codzienna porcja owoców warzyw zapewniają niezbędne makro- i mikroelementy, naturalne enzymy, antyoksydanty oraz istotny dla zdrowia błonnik, który reguluje prawidłowy proces trawienia.

Fundamentem dla zdrowia, a także spowolnienia procesu starzenia się organizmu, i tym samym – skóry – oraz  redukcji negatywnych jego objawów jest zbilansowana, niskokaloryczna dieta, zawierająca przeciwutleniacze i pierwiastki niezbędne do obrony antyoksydacyjnej. Pełnowartościowa dieta powinna zawierać w odpowiednich proporcjach białko, węglowodany i tłuszcze oraz mikroelementy, witaminy oraz substancje balastowe i wodę. 

W okresie lata warto korzystać z bogactwa świeżych warzyw, owoców, ziół takich jak mięta, melisa, naturalnych soków na bazie których można przyrządzić orzeźwiające napoje lub podawać jako shake warzywny, z kefirem lub jogurtem. Dodatkową korzyścią będzie rewitalizacja flory jelitowej, która ma równie bardzo istotne znaczenie dla stanu zdrowia całego organizm

Odżywianie a Twoja skóra

Dlaczego ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym jest tak ważna dla jej wyglądu i zdrowia?

Dlaczego ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym jest tak ważna dla jej wyglądu i zdrowia? ...
Czytaj Dalej

Thalgo SUKCES ROKU 2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż nasza wiodąca profesjonalna marka wykorzystywana do zabiegów kosmetologii pielęgnacyjnej ...
Czytaj Dalej

Mesoestetic Perły Dermatologii Estetycznej 2018

Mamy przyjemność ogłosić, że w tegorocznej edycji konkursu  Perły Dermatologii Estetycznej 2018  zostały zgłoszone i ...
Czytaj Dalej

Jak skutecznie zapobiegać starzeniu skóry?

Odwodnienie i suchość skóry są jednym z kluczowych problemów skóry po 35 r.ż. Suchość skóry ...
Czytaj Dalej
Loading...
Przewiń do góry