Manualny drenaż limfatyczny

MASAŻ LECZNICZY

W profesjonalnej pielęgnacji zdrowej estetyki ciała

MASAŻ MANUALNY po zabiegach estetycznych i w terapii estetyki skóry

Informacje i wskazania

W GABINECIE ESTETICA wykonuję masaż leczniczy w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej oraz jako masaż w terapii cellulitu.
Posiadam 15 -letnie doświadczenie w masażu po zabiegach: liposukcji metodą tradycyjną i laserową, lipolizy iniekcyjnej, implantach piersi wykonywanych metodą pod gruczoł i pod mięsień. W latach 2005-2008 współpracowałam w Szczecinie z Kliniką chirurgii plastycznej dr Andrzeja Dmytrzaka oraz dr Andrzeja Krajewskiego wykonując manualny drenaż limfatyczny po zabiegach implantów piersi oraz liposukcji.

CELLULIT  nie jest “tylko” estetycznym problemem skóry. Cellulit to lokalne nieprawidłowe rozmieszczenie (i metabolizm) tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami. Cellulit często efektem lub symptomem zaburzeń gospodarki wodnej, hormonalnej lub zaburzeń krążenia. W obszarze objętym cellulitem skóra jest nierówna, wiotka, z zagłębieniami, grudkami, z mniej lub bardziej widocznymi naczyniami krwionośnymi i zmienionym kolorze. 

Manualny drenaż limfatyczny to główna forma terapii manualnej cellulitu włóknisto-wodnego. Wykonywany jest profilaktycznie i leczniczo w okresie ciąży jako masaż usprawniający krążenie i lokalny metabolizm tkanki tłuszczowej oraz jako rewitalizacja skóry po porodzie.
Manualny drenaż limfatyczny  wykonywany jest ręcznie w oparciu o znajomość fizjologii, anatomii układu limfatycznego oraz powiązanych z nim struktur skóry.
Błędna jest obiegowa opinia, że drenaż limfatyczny jest masażem siłowym czy bolesnym. Masaż może być przez pacjenta odczuwalny, jednak nie z powodu “siły” lub bolesnej techniki wykonywania lecz z powodu urazu w obrębie skóry (lub tkanek).

W manualnym drenażu limfatycznym obowiązują określone zasady jego wykonywania, w tym: kierunek, tempo, głębokość i natężenie ucisku. Manualny drenaż limfatyczny nie “pobudza mięśni” lecz działa na struktury skóry, układu limfatycznego i tkanki podskórnej. 
Manualny drenaż limfatyczny wspomaga prawidłowy lokalny metabolizm skóry lub uruchamia proces lipolizy (rozkład trójglicerydów zgromadzonych w komórkach tłuszczowych). Poprzez oddziaływanie na układ krążenia i limfatyczny usprawnia proces odprowadzenia wody z przestrzeni międzykomórkowych (redukcja obrzęków), aktywizuje SALT (układ odporności skóry – zmniejszenie stanów zapalnych), wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. W efekcie poprawia elastyczność skóry i redukuje zwłóknienia tkanki łącznej (poprawa tonus, gładkość skóry).

Pełen efekt zabiegu chirurgicznego, estetycznego lub podjętej terapii antycellulitowej uzależniony jest od systematyczności i współpracy pacjenta z terapeutą.

Wskazania

  • obrzęk pooperacyjny
  • tkliwość i obolałość tkanki objętej zabiegiem chirurgicznym oraz wokół niej
  • obrzęki wynikające z zastoju płynu tkankowego
  • siniaki i wybroczyny pooperacyjne
  • profilaktyka wystąpienia zrostów łącznotkankowych oraz ewentualna ich rehabilitacja. Nieleczone, niekorzystnie wpływają na ostateczny efekt estetyczny zabiegu chirurgicznego / estetycznego oraz mogą stanowić przyczynę innych powikłań. 
  • terapia cellulitu szczególnie wodno-włóknistego
  • optymalny czas rozpoczęcia rehabilitacji to 5-7 dzień po zabiegu chirurgicznym lub wg wskazań lekarza
    prowadzącego
  • w początkowym okresie 3-4 tygodni zaleca się masaż wykonywać codziennie lub co drugi dzień
  • następnie – w zależności od postępu terapii – wg wskazań na konsultacji sprawdzającej
  • optymalny czas pełnej rehabilitacji pozabiegowej – około 6 miesięcy do roku (okres, w którym następuje stabilizacja efektów zabiegu
    i regeneracja tkanki)
Przewiń do góry