Jak matka może pomóc dojrzewającej córce?

Jeżeli jesteś mamą dorastającej córki, zapewne zdajesz sobie sprawę, że najprawdopodobniej czeka Ciebie, a raczej – was, trudny czas dojrzewania. Proces kształtowania się młodej tożsamości, który zaczyna się ok. 12-15  r.ż., i trwa kilka, a nawet kilkanaście lat, to trudny czas dla młodej osoby, która przechodzi naturalny rozwojowo okres oddzielania się od wpływu rodziców do samostanowienia o sobie i swoim życiu. 

Ten proces psychologiczno – emocjonalny przebiega z dużymi zmianami w układzie nerwowym i hormonalnym, co dodatkowo może się wiązać się z dużym poczuciem niepewności, lęku, braku poczucia psychicznej stabilności oraz zaburzonym obrazie własnej osoby u młodej osoby. Jest to jednak szczególnie ważny czas dla mam, aby wspierać emocjonalnie swoją córkę, umiejętnie promować jej drogę do niezależności oraz zadbać, by wykształciła zdrowe, zrównoważone nawyki dbania o siebie, swoje zdrowie, ciało i tym samym skórę. 

 

Trądzik młodzieńczy

W okresie dojrzewania częstym problemem u młodych osób jest trądzik młodzieńczy. Zmiany na skórze są jednym z głównych czynników wyglądu, które negatywnie wpływają na samoocenę u nastolatek.
Trądzik jest to zapalna, przewlekła choroba skóry, która wiąże się ze współwystępowaniem takich elementów, jak czynniki genetyczne, działanie hormonów, nadmierne wytwarzanie łoju, rozwój flory bakteryjnej oraz nadmierne rogowacenie przewodów i ujść gruczołów łojowych.
Badania naukowe wykazują wpływ stresu oraz niektórych pokarmów na zaostrzenie objawów trądziku.

Zwróć uwagę na sposób odżywiania córki

Jeśli zauważasz zmiany w sposobie odżywiania u córki, np. większe ograniczenia w ilościach, bądź rodzaju spożywanych pokarmów, poszukaj dobrego momentu, żeby z życzliwością zapytać, jaki córka ma cel, co ją skłoniło do zmiany nawyków?
Jeśli są to zmiany, które nie wpływają znacząco na zdrowie lub wagę, warto okazać zrozumienie, szacunek i akceptację dla jej decyzji.

Jeśli natomiast zmiany będą Ciebie niepokoić, np. zbytnio restrykcyjna dieta lub nadmierna podaż określonego jedzenia, np. słodyczy lub innych pokarmów, zwróć uwagę na stan skóry u córki, czy pojawiły się lub pogłębiły zmiany typu trądzikowego, ponieważ niektóre pokarmy mogą zaostrzać objawy lub przebieg trądziku. Warto otwarcie wyrazić swoją troskę  zarówno o zdrowie córki i zaproponować jej wizytę u dermatologa, dietetyczki lub u certyfikowanego psychodietetyka, który dobierze odpowiedni typ terapii lub dietę.

Z pokarmów, które powinny znaleźć się w zrównoważonej diecie młodej osoby:

1. Wypijanie wody w ilości co najmniej 1,5 litra

2. Codzienna porcja kwasów Omega-3 i Omega-6, które znajdują się m.in. w oleju rzepakowym, lnianym, oliwie z oliwek, orzechach włoskich, laskowych, nasionach słonecznika, dyni, sezamu, rybach pochodzenia morskiego: makrela, łosoś, dorsz, śledź. Kwasy Omega-3 i Omega-6 posiadają wielokrotnie udowodnione działanie prozdrowotne i lecznicze w chorobach skóry, takich jak: AZS, alergie, trądzik młodzieńczy, działają regulująco na pracę układu nerwowego.

3. Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym (IG): kasze, ryż brązowy, ser twarogowy chudy, fasola, chleb pełnoziarnisty, pumpernikiel. Ich pełny wykaz można łatwo znaleźć w wykazach pokarmów o niskim IG. Pokarmy o niskim IG posiadają dobroczynny wpływ na gospodarkę węglowodanową, masę ciała oraz aktywność gruczołów łojowych, których nadmierna praca jest jedną z głównych przyczyn trądziku.

4. Warto zmniejszyć podaż mleka i tłustego mięsa, jak np. wieprzowina, wołowina (tłuszcze nasycone)

5. Ograniczyć pokarmy: typu kakao, czekolada, żółte sery pełnotłuste, mocna kawa, herbata, słodycze, sztuczne słodziki

Co jest ważne, aby kobieta wiedziała, aby wspierać swoją córkę? Twoja równowaga emocjonalna – wsparciem dla Twojej córki.

Każdy przeżywa emocje. Zarówno Twoja córka, jak i Ty, Zaakceptuj to.
Nawet jeśli będą zaznaczać się, być może dość wyraźnie, różnice wartości, priorytetów lub potrzeb, które będą wzbudzać trudne emocje, warto rozmawiać i ustalać ramy akceptowalnych kompromisów. 
Lepiej –  jeśli na drodze negocjacji i odpowiedzialności za skutki, niż na drodze zakazów, bo te będą wzbudzały napięcia, konflikty i poczucie niezrozumienia u młodej osoby. Będzie to również  pomostem do dialogu w innych, równie istotnych kwestiach.
Ważne, żeby kobieta – matka zadbała o swoją własną kondycję psychiczną i emocjonalną oraz równowagę w relacji z córką poprzez akceptację i zrozumienie, iż ma prawo przeżywać, często trudne uczucia i emocje. Warto rozmawiać z partnerem w związku lub z zaufaną osobą bądź nawet poszukać dla siebie samej profesjonalnego psychologicznego wsparcia w trudniejszych chwilach.

 

To, co ważne dla mamy dorastającej córki, to starać się podchodzić do zaistniałych problemów w możliwie zrównoważony sposób. Córki z jednej strony potrzebują i chcą zaznaczać swoje poczucie niezależności, z drugiej strony – fundamentalne jest dla nich poczucie, że są akceptowane, zwłaszcza w kwestii występujących zmian w wyglądzie ciała oraz zaburzeń pracy skóry u młodych dziewcząt.

 Warto zasugerować dobór odpowiednich kosmetyków w codziennej pielęgnacji lub zaprosić córkę na konsultację do kosmetologa, który wskaże jak prawidłowo pielęgnować skórę, zwłaszcza, jeśli pojawią się pierwsze objawy trądziku lub w trakcie leczenia dermatologicznego, jako pielęgnację wspomagającą przy częstym problemie nadmiernego przesuszenia skóry w trakcie terapii dermatologicznych.

Twoja rola kobiety – matki jest kluczowa w zdrowym kształtowaniu się stabilnej tożsamości córki, dlatego tak ważna jest Twoja wiedza, doświadczenie i intuicja w mądrym pokierowaniu tym procesem. 

Życzę dużo cierpliwości, wyrozumiałości i miłości w tym czasie zarówno do córki, jak i do siebie samej.

Weronika  – mama dorosłej córki

Jak matka może pomóc dojrzewającej córce?

Dlaczego ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym jest tak ważna dla jej wyglądu i zdrowia?

Dlaczego ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym jest tak ważna dla jej wyglądu i zdrowia? ...
Czytaj Dalej

Thalgo SUKCES ROKU 2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż nasza wiodąca profesjonalna marka wykorzystywana do zabiegów kosmetologii pielęgnacyjnej ...
Czytaj Dalej

Mesoestetic Perły Dermatologii Estetycznej 2018

Mamy przyjemność ogłosić, że w tegorocznej edycji konkursu  Perły Dermatologii Estetycznej 2018  zostały zgłoszone i ...
Czytaj Dalej

Jak skutecznie zapobiegać starzeniu skóry?

Odwodnienie i suchość skóry są jednym z kluczowych problemów skóry po 35 r.ż. Suchość skóry ...
Czytaj Dalej
Loading...
Przewiń do góry